• Вс. Фев 7th, 2021

Мільйони в Білорусі. Хто такий Тарас Козак

Фев 5, 2021

Мільйони в Білорусі. Хто такий Тарас Козак

Фото: ОПЗЖ Нардеп Тарас Козак

Народний депутат Тарас Козак здійснював купівлю українських телерадіокомпаній, що потрапили під санкції, в Білорусі.

  Народного депутата Тараса Козака з ОПЗЖ вся країна обговорює вже другий день. Все через рішення РНБО ввести проти нього санкції і заблокувати три інформаційних телеканали, які йому належать — 112, Newsone і Zik.   Козак — не публічний політик. Навіть на належних йому телеканалах він не був частим гостем.   Корреспондент.net вивчив біографію нардепа.  

Податкова і Медведчук

  Тарас Козак народився, виріс і почав свою політичну кар’єру у Львівській області.   У 90-х роках і на початку 2000-х він працював у державній податковій адміністрації Львівської області. Пізніше став першим заступником голови місцевої податкової, а очолював цей орган тоді Сергій Медведчук — брат Віктора Медведчука.   Сергій Медведчук також був головою фракції Соціальна справедливість у Львівській облраді, куди також входив Тарас Козак.     У 2003 році Козак очолив Західну регіональну митницю, а потім паралельно займав ще й посаду заступника глави Держмитниці. Цей пост він втратив після Помаранчевої революції в 2005 році.   Але вже в 2007 році, коли прем’єр-міністром знову став Віктор Янукович, Козака повернули на посаду заступника глави Держмитниці. Ще заднім числом — з 17 січня 2005 року. У Держмитниці він працював до 2010 року, в тому числі, при другому прем’єрства Юлії Тимошенко.   Довгий час у великій політиці Тарас Козак не світився. Але після Євромайдану він повернувся в стрій. У 2014 році Козак пройшов до парламенту від партії Опозиційний блок, яку сформували колишні члени Партії регіонів. А на виборах у 2019-му балотувався вже від ОПЗЖ — партії, яка утворилася шляхом злиття команд Віктора Медведчука і Юрія Бойка разом з Сергієм Льовочкіним.  

Канали та інша власність

  Восени 2018 року Козак купив канал Євгена Мураєва NewsOne, в грудні — 112 Україна, а в червні 2019 поповнив свою колекцію телеканалом Zik.   Як з’ясувалося з декларації нардепа, Козак здійснював купівлю каналів у Білорусі. Зокрема, 11 грудня 2019 року він заплатив 62,32 млн грн за дев’ять компаній групи 112 Україна: 57,65 млн грн — за включені 2 лютого 2021 року до санкційного списку і ще 4,66 млн грн — за три інші компанії.   У той же день Козак оплатив у Білорусі 16,42 млн за авіаперевезення і 1,06 млн грн — за оренду нерухомості, а за тиждень до і тиждень після — 1,19 млн грн комісії банкам.   Про отримання корпоративних прав цих компаній депутат відзвітував роком раніше — в середині грудня 2018 року. Тоді він уточнив, що продавцем виступила швейцарська Plirofories AG, задекларувавши зобов’язання перед нею на $2,63 млн.   Плату 41,06 млн грн ще за одну з підсанкційних компаній — ТОВ Новини 24 години (NewsOne) — Козак також здійснив у Білорусі, але в 2018 році і в швейцарської компанії MW Investment AG. У тому ж році він витратив у сусідній країні 20,56 млн грн на авіаперевезення.   Основним доходом депутата в 2019 році, згідно з його декларацією, стали дивіденди від кіпрської Turul Investments Limited — 237,45 млн грн, тоді як інші доходи були менше 1 млн грн і складалися з виплат від Верховної Ради.   Роком раніше ця кіпрська компанія перерахувала Козаку 128,19 млн грн при інших його доходах до 0,8 млн грн, у 2017 році — відповідно 36,3 млн грн і до 0,5 млн грн, тоді як у 2016 році такі дивіденди були відсутні.   У декларації за 2019 рік Козак задекларував у білоруських МТБанк 1,428 млн євро і Абсолютбанк — 6,576 млн євро, тоді як його вклади в Україні були значно скромніші — 3 тисячі євро та 378 тисяч гривень в Укрбудінвестбанк, а готівкові становили 2,45 млн грн і $150 тис.   Брат Козака Богдан спільно з братом Віктора Медведчука Сергієм є співвласником ТОВ Експонент у співвідношенні 66,7%/33,3%, через яке вони мають ряд інших підприємств.   Віктор Медведчук тримає гроші в тих же банках, що і Козак. Абсолютбанк належить білоруському олігарху Миколі Вороб’ю. Російський РБК називав Медведчука і Вороб’я бізнес-партнерами, яких об’єднують поставки російського вугілля в Україну.  

Мільйони в Білорусі. Хто такий Тарас Козак

ОПЗЖ Тарас Козак з Віктором Медведчуком і Вадимом Рабиновичем  

Розслідування журналістів

  Ім’я Козака фігурувало відразу в декількох гучних журналістських розслідуваннях, які приписували йому спільну власність з іншими людьми з оточення Медведчука.   Йшлося, зокрема, про мережу заправок і нафтопровід ПрикарпатЗахідтранс. За інформацією російського видання Проект, Козак разом з Медведчуком можуть бути одними з кінцевих бенефіціарів нафтовидобувного бізнесу в Росії.   Сам Козак повідомлення про сумнівну власність не коментував, обмежившись звинуваченнями на адресу влади в утисках свободи слова та боротьби з опозицією.   «Я вважаю такі дії РНБО політичною розправою з боку президента Зеленського. Президент просто в люті через обвал рейтингу його політичної сили», — заявив Козак у відповідь на введення санкцій проти нього і його каналів.    

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись