• Пт. Сен 24th, 2021

Олег Татаров і корупція — у Зеленського буксирують через одіозних чиновників

Сен 13, 2021

Олег Татаров і корупція - у Зеленського буксирують через одіозних чиновників

Олег Татаров Фото: УНІАН

Днями українську громадськість сколихнув гучний скандал, пов’язаний з командою президента Володимира Зеленського і президентським офісом. Він показав, як побудована ієрархія української влади, як Банкова вміє цінувати досвідчених і обізнаних завсідників владних коридорів. Про конфлікти інтересів і підкилимні ігри в Офісі президента, читайте в матеріалі «Апострофа».

Погана практика

31 серпня заступник голови Офісу президента Олег Татаров відсвяткував день народження. Список гостей викликав чималий резонанс. Серед запрошених виявилися правоохоронці, пов’язані з розслідуванням кримінальної справи відносно причетності самого Татарова до фальсифікації експертизи у справі скандального забудовника Максима Микитася.

Зокрема, там був присутній заступник голови Національної поліції і начальник головного слідчого управління Максим Цуцкірідзе. Його теща володіє декількома об’єктами нерухомості в ЖК на Печерську, де повинні були отримати квартири нацгвардійці (про цю історію мова піде нижче). Також гостем на святі був заступник генпрокурора Олексій Симоненко, який сприяв тому, щоб порушена проти Татарова справа була передана з НАБУ в СБУ. Крім того, серед гостей були колишні і діючі чиновники правоохоронних органів. Всі ці люди давно знайомі з Татаровим, який зробив вражаючу кар’єру українського силовика і держчиновника.

Силовик з довгим шлейфом

Безумовно, Татарова можна назвати людиною системи. Він служив в «органах» з кінця 1990-х років. За часів Віктора Януковича та під час перебування міністром внутрішніх справ Віталія Захарченка він став заступником начальника головного слідчого управління Міністерства внутрішніх справ. Тобто, контролював, щоб слідчі не порушували закон, зберігаючи можливість впливати на них. В результаті Татаров завів близьке знайомство з тодішнім куратором судів в Адміністрації президента, Андрієм Портновим, з яким ніколи не рвав зв’язків, виступивши одного разу навіть його особистим адвокатом.

Під час Революції Гідності Татаров був одним зі спікерів офіційного слідства і виправдовував дії тодішніх силовиків. Зокрема, взимку 2013-2014 року він заявляв, що саме учасники протесту нападали на «беркутівців», а не навпаки.

Після втечі з країни президента Віктора Януковича, Олега Татарова звільнили з МВС. Але довго без діла він не сидів, влаштувавшись на посаду керівника юридичного департаменту компанії «Укрбуд», яка тоді належала скандальному забудовнику і екс-нардепу Максиму Микитасю.

Такий, з першого погляду, різкий кар’єрний поворот навряд чи був випадковим. Як розповів Максим Микитась в інтерв’ю «Українській правді», Олег Татаров ще під час роботи в МВС допоміг йому повернути вилучені під час обшуків кошти компанії «Укрбуд Девелопмент».

Чи був прийом на роботу в «Укрбуд» опального Татарова вдячністю за раніше надані «послуги», сказати складно. Але в будь-якому випадку він став дуже цінним кадром для свого роботодавця, оскільки зберіг зв’язки в органах, з якими міг вирішити «чутливі» питання».

Одним з таких питань, очевидно, стала участь Татарова в справі «Укрбуду» про зловживання і розкрадання коштів на квартирах, які компанія будувала для Національної гвардії. Згідно з підозрою, яку Олегу Татарову оголосило Національне антикорупційне бюро України (НАБУ), в 2017 році він нібито допоміг своєму шефові Микитасю підкупити експерта МВС в цій афері.

«Те, що Татаров робив в компанії «Укрбуд», це приклад класичного українського рішалова — коли ви наймаєте людину, яка вміє «вирішувати» питання з різними органами, в тому числі, силовими», — заявив в коментарі «Апострофу» інвестиційний банкір і фінансовий аналітик Сергій Фурса.

Однак, як відомо, справу проти Олега Татарова спустили на гальмах, а потім «поховали». Але інтереси Татарова в будівельному бізнесі збереглися і після його розриву з Микитасем. Згідно з даними розслідування Bihus.info, відразу після його призначення в серпні 2020 року заступником голови Офісу президента, компанія «Дейрінг Капітал», в якій його тесть Олександр Павлушин є співвласником, отримала від столичної влади землю під забудову.

Сам Татаров назвав цю інформацію фейком, а журналістів звинуватив у поширенні неправдивої інформації. Він відкидає будь-які звинувачення на свою адресу і погрожує судом всім, хто тиражує подібну інформацію.

Джерела «Апострофа» стверджують, що контакти Олега Татарова з будівельним бізнесом набагато ширші. Ще працюючи в МВС, він нібито займався регулярними поборами з столичних забудовників і девелоперів. Ймовірно, останні зітхнули з полегшенням, коли одіозний «правоохоронець», нарешті, пішов з органів.

«Реформи треба робити і продавати. Ви нікому не зможете продати боротьбу з корупцією, поки самі не будете з нею боротися і поки прикриваєте корупціонерів, — говорить Сергій Фурса. — І це сигнал про те, що ніякої боротьби з корупцією насправді немає. А також сигнал іншим чиновникам, що так (як діє Олег Татаров — «Апостроф») можна чинити».

Але участь Татарова в справі «Укрбуду» і його зв’язки з будівельною галуззю — це ще далеко не повна картина активної діяльності колишнього високопоставленого силовика. Незабаром після свого призначення на посаду заступника голови Офісу президента Татаров почав не дуже акуратно перетягувати на себе повноваження іншого заступника голови ОПУ — Андрія Смирнова. На перший погляд, куратор діяльності силових органів Татаров не перетинався з відповідальним за суди Смирновим, але останній, незважаючи на прихильне ставлення президента, почав відчувати загрозу, причому не тільки від новоявленого заступника голови ОП, а й від самого глави Офісу президента Андрія Єрмака.

Хто кого з’їсть на Банковій

Глава ОП, схоже, вирішив стати єдиним голосом, який повинен чути президент Володимир Зеленський. Саме тому він сприяє своєму протеже Татарову в його боротьбі з конкурентом Смирновим, а також вже практично відсунув від Зеленського його першого помічника і старого друга Сергія Шефіра.

При цьому ставлення суспільства до призначення Татарова залишається однозначно негативним. Воно вилилося в петицію на сайті Офісу президента, в якій вимагали негайно звільнити «силового» заступника Єрмака. Серед підписантів виявився користувач з ім’ям Biden Joe. Через це Офіс президента звернувся за роз’ясненнями до Державної служби спеціального зв’язку, яка провела аудит і нібито виявила фіктивне голосування.

Президент Зеленський впевнено заявив, що не вважає Татарова корупціонером, а Офіс генерального прокурора передав справу стосовно можливого хабарництва Татарова з НАБУ в СБУ, де її і «поховали».

Політтехнолог Олексій Голобуцький вважає, що Татаров цінний для Зеленського тим, що знає, як працює державна система.

«Зе-команда, коли прийшла, взагалі не розуміла, як і що працює в державі. Татаров — своєрідна нишпорка. Він показує владі, де лежать гроші, звідки їх брати, де знаходяться фінансові потоки. Вони просто сліпі без нього. Тому такий «поводир» Банковій дуже потрібен», — вважає експерт.

Політичний експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Ігор Петренко, в свою чергу, вважає, що Татаров дійсно може «вижити» Смирнова з Офісу, і це не піде на користь владі.

«В ОП завжди присутня певна конкуренція між заступниками голови, особливо якщо їх сфери відповідальності перетинаються. Так і в цьому випадку: Татаров курує правоохоронні органи, які готують звинувачення, а Смирнов — судову гілку. Звичайно, не можна, щоб одна людина курувала обидва ці напрями. Ми виходимо з того, що ОП сьогодні — центр прийняття рішень в країні, і наявність нормальної конкуренції — це плюс. Тому на Банковій повинні запобігти спробам «з’їсти» один одного, адже це буде погано для спільної справи», — говорить «Апострофу» Петренко.

Проте Олегу Татарову, швидше за все, вдасться «з’їсти» Смирнова, зміцнивши свій апаратний вплив в Офісі президента. Тим більше, що і суспільство, якому не подобається призначення Татарова, все ж продовжує дивитися на таку корупцію крізь пальці. Українцям важливіші не викриття високопоставлених корупціонерів, а зовсім інші питання.

«Народ у нас такий: можна посадити десяток корупціонерів, а він тебе прокляне за те, що йому на 2 грн підвищили тариф на електрику. Тобто боротьба з корупцією і пов’язані з цим події, як раніше стосувалися лише 10% населення, так це відбувається і зараз», — говорить Олексій Голобуцький.

На його думку, нічого дивного в скандалі, пов’язаному з Татаровим, немає, і це ріднить Україну з іншими наскрізь корумпованими країнами на зразок тієї ж Росії: «Це нормальна практика для нашої корупційної системи, в якій всі правоохоронні і силові органи знаходяться в одній зв’язці. З цієї зв’язки випадають або нечисленні борці з корупцією, або люди в принципі несистемні. Завдання ж нинішньої владної команди — не змінити систему, а налаштувати її під себе, вона ж хоче бути бенефіціаром високих посад, такими саме, як попередники. Гроші Зе-команда збирає не тільки для себе, а для того щоб їх не чіпали, коли відійдуть від влади».

На цьому тлі президент Володимир Зеленський, звичайно, може скільки завгодно говорити про успішність реформ і боротьби з корупцією, але перебування при владі таких людей як Олег Татаров — вихідців з команди Януковича, просто перекреслює навіть ті слабкі зусилля, які робляться в цьому напрямку. Марними будуть і спроби поліпшити економічну ситуацію шляхом залучення інвестицій. Нагадаємо, під час свого недавнього візиту в США, глава держави представив План трансформації України. Цей план містить близько 80 проектів на загальну суму 277 мільярдів доларів, більшість з яких передбачається залучити за рахунок інвестицій і кредитів. Але хто захоче вкладати в нашу країну гроші, поки в ній є такі люди, як Татаров…

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись