• Ср. Июн 23rd, 2021

Вода в Крим — чи є достатні запаси під Азовським морем

Май 12, 2021

Вода в Крим - чи є достатні запаси під Азовським морем

Ілюстративне фото Фото: Getty images

Окупований Крим продовжує страждати від нестачі води. Торішня посуха призвела до обміління кримських водосховищ. У більшій частині міст вода подається за графіком. Кремль і місцеві колаборанти спочатку ігнорували проблему, фонтануючи проектами по «опріснення» морської води або будівництва водопроводу з боку Кубані. Коли в 2020 році остаточно «притиснуло», все звелося до буріння нових свердловин і нещадної експлуатації підземних вод. У російському уряді продовжують робити вигляд, що проблему можна вирішити за рахунок «альтернативних запасів». Цього разу окупанти вирішили напоїти Крим водою, яка нібито є під Азовським морем. Наскільки такий варіант можна вважати реалістичним, читайте в матеріалі «Апострофа».

«Азовська вода»

Віце-прем’єр уряду РФ, який «курирує» окупований Крим, Марат Хуснуллін днями заявив, що в середині літа планується почати буріння свердловин для видобутку прісної води з-під Азовського моря.

«Зайшло два судна, які зараз ведуть геофизику, розвідку. Я думаю, що в липні вже зайдемо в буріння свердловин. Дуже сподіваємося, що воду знайдемо. Вода там є точно. Питання, в якому обсязі? Чи вистачить її так, щоб весь півострів забезпечити цією водою?», — заявив Марат Хуснуллін під час незаконного візиту до Криму.

Він наполягає, що під час робіт виявили деякі запаси води. «Ми пробурили на косі. Уже воду знайшли на косі з берега. Вода є. Поки якість на верхній межі по солоності. Але вже як технічна вода точно може бути», — додав російський чиновник.

У числі перших про воду під Азовським морем обмовився російський президент Володимир Путін в грудні минулого року. Виступаючи на традиційній підсумковій прес-конференції, він заявив, що в Криму достатньо запасів прісної води, які досі ніхто не освоював.

«Є ще для Криму новація, фахівці кажуть, що в прилеглих до Криму акваторіях, під Азовським морем запаси води хороші, проблему ми вирішимо, кошти виділяються», — заявив Володимир Путін.

В окупаційному «уряді» Криму, реагуючи на указки Кремля, повідомили, що води під морем нібито досить, а її придатність для пиття буде відома вже в червні поточного року.

«Видобувати воду з-під Азовського моря — цілком реально. Питання лише в її якості і обсягах, доступних для викачування. Як приклад, більше сотні років тому на острові Джарилгач (розташований в Азовському морі — «Апостроф») пробурили свердловину. Прісна вода з неї б’є досі. Поблизу якраз знаходиться акваторія Азовського моря, контрольована окупантами», — сказав «Апострофу» глава Української природоохоронної групи Олексій Василюк.

Блеф окупантів?

У російському уряді продовжують демонструвати оптимізм, розраховуючи, що під Азовом є істотні запаси води.

У квітні стало відомо, що російський уряд має намір виділити 70 млн рублів на «фінансове забезпечення реалізації комплексної програми геологорозвідувальних робіт в акваторії Азовського моря… з метою оцінки ресурсного потенціалу питних підземних вод в четвертинних і неогенових відкладеннях в межах акваторії Азовського моря».

Ще до проведення розвідувальних робіт в «Росгеології» повідомили, що передбачувані запаси прісної води під Азовським морем, які можна щорічно викачувати, оцінюються в 0,5-1,2 млрд «кубів». До такого висновку російські гідрогеологи прийшли на тій підставі, що величина подруслового стоку Дону, Кубані, Бейсуга та інших річок в акваторію Азовського моря приблизно може становити до 2 млрд метрів кубічних на рік.

Повторимося, мова йде саме про передбачувані показниках. Скільки саме води (особливо прісної) можна добути з-під Азова — питання відкрите. Вітчизняні фахівці сумніваються, що Москва реально має намір напоїти кримчан «азовської водою».

«Для проведення геологорозвідувальних робіт такого рівня заявлена сума в 70 млн російських рублів занадто мала. Детальне вивчення провести не вийде, тільки точкове. Якщо вони (уряд РФ — «Апостроф») говорять, що за рахунок води під Азовському морі вирішать мало не все проблеми Криму, то для виявлення таких запасів слід проводити більш масштабні дослідження. Все це, в тому числі, вказує на те, що ми спостерігаємо за черговою піар-акцією російських чиновників, які намагаються зобразити рішення проблеми», — пояснив у розмові з «Апострофом» в.о. заступника директора з наукової роботи Українського інституту водних проблем і меліорації Михайло Яцюк.

Екологічні збитки

Пошук води під морським дном — продовження політики росіян, які розглядають Азов де-факто як свої «внутрішні води» без оглядки на інтереси України. Кремль нещадно експлуатує природні ресурси Азовського моря без урахування екологічних наслідків.

Як відзначають вітчизняні фахівці, будівництво моста через Керченську протоку, а також видобуток тут нафти і газу негативно відбилися на рибних запасах і популяції дельфінів.

Такі оцінки можна назвати голослівними, але варто мати на увазі, що вони найчастіше засновані на непрямих даних. Причина тут одна — росіяни нікого не допускають до екологічний інспекції Азовського моря поблизу Криму.

Теж саме стосується можливого негативного ефекту від буріння і експлуатації свердловин для видобутку питної води з-під морського дна.

«Нашу прокуратуру цікавить фактично збиток, нанесений морської екології. Адже саме це можна пред’явити в міжнародних інстанціях. Методика розрахунку екологічних збитків передбачає проведення кількісного аналізу обсягів викидів шкідливих речовин, загибелі біологічних видів тощо. Для цього необхідно вести моніторинг екологічної ситуації до початку робіт в море, так і після їх завершення, але вітчизняні фахівці не мають доступу ні до Азовського моря, ні до Керченської протоки», — зазначив у розмові з «Апострофом» глава відділу наукових основ морського природокористування Українського наукового центру екології моря Микола Павленко.

Навіть якщо росіяни виявлять під Азовом запаси саме питної води, то в стратегічній перспективі це проблему не вирішує. Вартість видобутку може виявитися невідповідною одержуваним обсягам. В такому випадку у росіян залишається тільки два варіанти: сподіватися на дощі, що наповнюють водосховища природного стоку, або «вибивати» у Києва зняття водної блокади. В тому числі, військовими засобами. Сподіватися, що окупанти знайдуть додаткові джерела прісної води і на цьому заспокояться, було б занадто легковажним.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись