• Пт. Май 7th, 2021

Удар по ухильниках. Новий закон про призов в армію

Мар 31, 2021

Удар по ухильниках. Новий закон про призов в армію

За ухилення від служби збільшать штрафи

За неявку до військкомату за повісткою, несвоєчасну постановку на облік, втрату військових документів чи їх псування збільшені штрафи.

  Верховна Рада прийняла закон №3553, який передбачає реформування системи військових комісаріатів. Він також дозволяє призивати без мобілізації резервістів у разі особливого періоду та значно збільшує покарання за ухилення від військової служби.   Корреспондент.net розбирався в нововведенні.  

Особливий призов

  Законопроект вніс у Раду президент і визначив його як невідкладний. Мета законопроекту, як зазначається в пояснювальній записці до нього, — «впорядкування питань військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів».   Тепер, у разі загострення на фронті або порушення українських кордонів, держава зможе призвати на службу резервістів без оголошення мобілізації. Тобто створюється новий вид військової служби — військова служба за призовом осіб серед резервістів в особливий період.   У той же час, при розгляді проекту закону, у нардепів виникали зауваження щодо призову всіх без винятку резервістів без мобілізації. Правки, якими пропонувалося це положення конкретизувати, зокрема поширити його дію тільки на тих військових, які підписали контракт з армією, відхилили.   Доповідач за законопроектом, заступник голови Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Мар’яна Безугла стверджує, що призивати без винятку всіх резервістів не будуть, а тільки тих, хто має бойовий досвід. Вона також впевнена, що саме Верховна Рада буде тим запобіжником, який дозволить уникнути такої ситуації.   Чому саме нардепи не змогли конкретизувати в законі перелік категорій резервістів, яких призиватимуть в разі настання особливого періоду, не пояснюється.   Мобілізація може здійснюватися в будь-які війська — від ЗСУ до Нацгвардії, але не більше ніж на півроку.   Згідно з внесеними змінами до Кримінального кодексу, ухилення від призову на військову службу осіб з числа резервістів в особливий період карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.  

Відповідальність

  Згідно з новим законом, дозволяється не брати людину на роботу без військового квитка. Трудовий договір з чоловіком роботодавець без цього документа підписати не зможе.   Штраф за ухилення призовника від проходження військової служби становитиме від 510 до 850 гривень, тоді як раніше він був 85-119 гривень.   За повторне порушення або його вчинення в особливий період штрафуватимуть на суму від 850 до 1700 гривень.  

Загострення на фронті

  Рада прийняла новий закон якраз під час серйозного загострення на Донбасі. 26 березня четверо українських військових загинули в районі селища Шуми внаслідок обстрілу бойовиків, ще двоє бійців були поранені.   Головнокомандувач ЗСУ Руслан Хомчак на позачерговому засіданні Верховної Ради заявив, що станом на 30 березня уздовж державного кордону України і на тимчасово окупованих територіях України і АР Крим «міститься 28 батальйонних тактичних груп противника».   Головнокомандувач ЗСУ уточнив, що російські війська сконцентровані в Брянській, Воронезькій, Ростовській областях та на території тимчасово окупованого Криму. Крім того, ЗС РФ під приводом військових навчань і тренувань стягують до кордону з Україною додаткові сили і засоби.   «В цілому очікується додаткове зосередження до 25 батальйонних тактичних груп, що в сукупності з наявними розгорнутими силами і засобами біля українського кордону створює загрози військової безпеки державі», — заявив Хомчак.   Після виступу Хомчака Рада схвалила заяву, в якій вимагала від Росії негайно припинити бойові дії на Донбасі.   Депутати також закликали парламенти іноземних держав і міжнародні парламентські організації засудити агресивну політику Росії щодо України, в тому числі останню хвилю ескалації.   Крім того, Рада закликала світову спільноту до продовження і посилення міжнародного політичного та економічного тиску на Росію для припинення агресії.    

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись